Czy zioła na zaparcia pomogą?

zaparcia - ziola-oczyszczajace.pl

Zaparcia to niezwykle powszechny problem, na który skarży się wiele osób. Najczęściej sami jesteśmy sobie winni, ponieważ odżywiamy się w niewłaściwy sposób i nie dbamy o stan swojego układu pokarmowego. Fast foody oraz wysoce przetworzona żywność po jakimś czasie powodują zaparcia, złe samopoczucie i problemy z wątrobą. Ponadto, siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej sprawiają, że zaparcia pojawiają się coraz częściej. Również kobiety w ciąży cierpią na ten problem, jednakże w ich przypadku winne są głównie hormony oraz duży nacisk, jaki wywiera dziecko na ich jelita.

Domowe sposoby na zaparcia

Kiedy dotyka nas ten problem, najczęściej można poradzić sobie z nim samodzielnie, w warunkach domowych. Proponowane sposoby to przede wszystkim:

 • jedzenie błonnika pokarmowego, który znaleźć można w niektórych produktach (pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, niektóre owoce i warzywa), ale również zakupić gotowe mieszanki naturalnego błonnika, na przykład Fibra Vitale,
 • picie sporej ilości płynów (minimum dwa litry wody każdego dnia, w tym koktajle i naturalne soki),
 • zwiększenie aktywności fizycznej,
 • zioła na zaparcia.

Jeżeli jednak takie domowe sposoby naszych babć nie pomagają, koniecznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub bezpośrednio do proktologa, ponieważ uporczywe zaparcia kończą się najczęściej powstawaniem kamieni kałowych, a nawet silnym stanem zapalnym jelita grubego.

Jakie zioła na zaparcia warto stosować?

Przede wszystkim, zaleca się błonnik pokarmowy, jak babka płesznik, czy babka jajowata. Bardzo silnie działają one na pobudzenie perystaltyki jelita, ponieważ pęcznieją i przesuwają masy kałowej, działając jak szczotka, który czyści jelito. Poza tym, specjaliści zalecają również:

 • napar z kwiatów śliwy, pączków brzozy i nasion pietruszki,
 • melisę i miętę,
 • tatarak, kwiat lawendy, dziurawiec, rdest ptasi,
 • ziele serdecznika.

Najlepiej poprosić zielarza lub osobę, która zna się na ziołolecznictwie o opracowanie odpowiedniej dawki naparów ziołowych. Najczęściej zaleca się, aby takie napary pić przez maksymalnie miesiąc. Po takim czasie trzeba zakończyć kurację, ponieważ nawet zioła w nadmiarze mogą nam zaszkodzić. W szczególności powinny na nie uważać kobiety w ciąży i raczej unikać takich eksperymentów, ponieważ niekiedy zioła pobudzają macicę do działania za szybko.

Jaki efekt dają zioła na zaparcia?

Wiele osób, które stosują zioła twierdzi, że przede wszystkim mają one wpływ na pobudzenie perystaltyki jelitowej. Poza tym, likwidują również gazy i uczucie wzdęcia. Takie naturalne pobudzanie procesów wydalniczych jest znacznie lepszym rozwiązaniem, niż na przykład korzystanie ze środków przeczyszczających. Powodują one bowiem po jakimś czasie rozleniwienie się jelita grubego, co skutkuje jeszcze gorszymi zaparciami w przyszłości. Nie powinno się jednak też nadużywać ziół, ponieważ w zbyt dużych dawkach i pite za często mogą mieć one podobne działanie.

Należy pamiętać również o tym, aby pić jak najwięcej płynów każdego dnia, a najlepiej wody niegazowanej, ponieważ wpływa to na konsystencję mas kałowych i ułatwia proces wypróżniania. Koniecznie należy też zadbać o włączenie diety wysokoresztkowej, ponieważ ona sprzyja wizytom w toalecie. Ważne, aby już w młodym wieku nauczyć dzieci, że powinny one załatwiać się każdego dnia.

One Response to Czy zioła na zaparcia pomogą?

 1. Alka napisał(a):

  Zioła są najlepsze na zaparcia oraz na problemy z trawieniem czy złogi w jelitach . Stosuje je nie tylko jako herbatki do picia, ale również jako dodatek czy przyprawy do potraw. Nie ma lepszej diety na oczyszczenie organizmu, jak ziołami .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *