Jak oczyścić organizm ze złogów?

Niewłaściwa dieta oraz zły tryb życia w znaczący sposób wpływają na nasz organizm. Niestety, powodują przede wszystkim spustoszenie w układzie pokarmowym. Wiele osób skarży się wówczas na zaparcia i biegunki, ale również na różnego rodzaju bóle w okolicach brzucha. Okazuje się jednak, że złogi i toksyny powodują występowanie wielu chorób autoimmunologicznych, które atakują organizm. Bardzo ważne jest więc regularne oczyszczanie organizmu ze złogów oraz prowadzenie higienicznego trybu życia.

Co to są złogi kałowe?

Są to po prostu masy kałowe, które zalegają w końcowej części jelita grubego, a więc odbytnicy. Złogi te są odwodnione i bardzo twarde, dlatego trudno jest je rozkruszyć. Perystaltyka jelit nie jest sobie w stanie poradzić z takimi kamieniami kałowymi i powodują one silne zaparcia. Takie zaparcia i brak możliwości wypróżnienia się mogą trwać kilka lub nawet kilkanaście dni. Trzeba jednak pamiętać, że w skład złogów kałowych wchodzą przede wszystkim resztki niestrawionego pokarmu i toksyny, które atakują organizm i wywołują w nim poważne stany zapalne. Nie wolno więc sytuacji tej bagatelizować.

Co najczęściej powoduje powstawanie złogów kałowych?

 • Przede wszystkim, wpływ na kamienie kałowe ma siedzący tryb życia. Najczęściej skarżą się na nie osoby mało aktywne fizycznie.
 • Złogi mogą powstawać również u osób, które z powodu choroby są unieruchomione i prowadzą bierny tryb życia.
 • Ogromny wpływ na proces wypróżniania ma też dieta. Wiele osób jada produkty przetworzone i fast foody.
 • Brak picia odpowiedniej ilości płynów może mieć też ogromne znacznie.
 • Niekiedy problemy hormonalne kojarzone są również z możliwością powstawania złogów kałowych w organizmie.

Jak oczyścić organizm ze złogów?

Aby pozbyć się toksyn i resztek pokarmowych ze swojego organizmu, przede wszystkim, należy unikać zaparć. Warto więc jadać spore ilości błonnika pokarmowego. Pełni on bardzo ważną rolę w procesie wydalniczym, ponieważ sam nie jest trawiony i dostaje się do jelit, gdzie powinien rozpocząć się proces jego pęcznienia. Dlatego tak ważne jest picie płynów, kiedy zażywa się błonnik pokarmowy. Pomaga on w przesuwaniu się mas kałowych i działa jak swego rodzaju szczotka.

Błonnik pokarmowy można znaleźć w produktach takich jak owoce jedzone ze skórką i błonkami, niektóre warzywa, ale również kasze, pieczywo pełnoziarniste i płatki owsiane. Poza tym, można też zakupić wysokiej jakości gotowe preparaty naturalne, jak Fibra Vitale, gdzie w składzie znajduje się babka płesznik i babka jajowata.

Poza błonnikiem, warto jadać ogólnie zdrowo i wysokoresztkowo. Taka dieta reguluje pracę jelit doskonale. Dzięki niej, organizm nie jest ociężały i pozbawiony organizm. Złogi kałowe mogą prowadzić do otyłości brzusznej i silnych stanów zapalnych w organizmie, które powodują problemy z układem odpornościowym.

Wspaniałym sposobem jest również oczyszczanie jelita grubego za pomocą domowej lewatywy. Zestaw do niej można bez problemu kupić w każdej aptece.

Metody lekarzy na złogi

Wiele osób zastanawiając się, jak oczyścić organizm ze złogów kałowych, decyduje się na wizytę u lekarza. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli domowe sposoby nie przynoszą rezultatu. Lekarze najczęściej zalecają przyjmowanie:

 • leków, których zadaniem jest drażnienie odbytnicy, jak zwykłe czopki glicerynowe,
 • leków rozrzedzających treści kałowe,
 • leków przeczyszczających.

Należy jednak bardzo uważać przyjmując tę ostatnią grupę, ponieważ mogą one prowadzić do rozleniwienia się jelita grubego, co będzie skutkowało jeszcze poważniejszymi zaparciami.
Jeżeli domowa lewatywa nie działa, warto też rozważyć terapię wodną. Taka hydrokolonoterapia polega na wlewaniu wody przez cienką rurkę do jelita grubego oraz wykonywaniu masażu. Najczęściej udaje się bez problemu odprowadzić treści kałowe i resztki prosto do kanalizacji. Zabieg nie przynosi żadnego dyskomfortu.
Niekiedy zalecany jest zabieg chirurgiczny, który przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, ponieważ jest bolesny. Chirurg usuwa kamienie kałowe w sposób mechaniczny.

One Response to Jak oczyścić organizm ze złogów?

 1. Mama Kornelci napisał(a):

  Czy kamienie kałowe tworzą się też u dzieci ? Moja 2 letnia córeczka od kilku miesięcy ma problemy z wypróżnianiem się i ma silne zaparcia. Nie wiem już sama jak jej pomóc. Może zastosować jakąś dietę oczyszczającą organizm ? albo zastosować jakieś zioła? Doradźcie coś proszę. Lekarz kazał zastosować czopki glicerynowe , ale nawet one nie pomagają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *