Jakie zioła na oczyszczenie jelit?

ziola na oczyszczenie jelit

Problemy z układem trawiennym dotyczą wielu osób, w szczególności dorosłych, które prowadzą intensywny tryb życia. Nie mają bowiem czasu na to, aby spożywać posiłki w sposób regularny i wartościowe, a zamiast tego jadają pożywienie wysoko przetworzone. Zawiera ono wiele chemicznych dodatków i konserwantów, które nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie organizmu. Ciężko jest obecnie kupić w sklepie produkty pozbawione chemii i sztucznych dodatków. Dlatego też, w naszym organizmie gromadzą się toksyny, które sieją w nim spustoszenie.

Jakie są skutki pozostawania toksyn w organizmie?

Przede wszystkim, toksyny zawarte w pożywieniu, gromadzą się w treści kałowej, w jelicie grubym i powinny zostać one wydalone. Niekiedy jednak procesy te są zaburzone, dochodzi do intensywnych zaparć i powstają złogi. Mają one bardzo negatywny wpływ na organizm człowieka:

 • Przede wszystkim, wywołują stany zapalne.
 • Powstają kamienie kałowe, które zaburzają perystaltykę jelit. Może to powodować sporą bolesność.
 • Toksyny wydostają się przez jelita do organizmu, powodując powstawanie wielu chorób autoimmunologicznych, z którymi bardzo ciężko się walczy, jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów, czy zespół Haschimoto.
 • Dochodzi do uszkodzenia układu odpornościowego, który buntuje się.
 • Cera staje się szara, wypadają włosy, a paznokcie kruszą się.
 • U wielu osób mogą pojawiać się oznaki depresji i rozdrażnienia.
 • Złogi jelitowe powodują również otyłość brzuszną.

Zioła na oczyszczenie jelit

Bardzo ważne jest oczyszczanie jelita grubego z toksyn i resztek pokarmowych, które w nim zalegają. Wówczas organizm funkcjonuje prawidłowo i nie ma problemów z powyższymi objawami. Przede wszystkim, zaleca się domowe, ziołowe sposoby oczyszczania organizmu, zanim zastosowana zostanie terapia.
W przypadku jelita, doskonałym rozwiązaniem jest spożywanie naturalnego błonnika pokarmowego, na przykład Fibra Vitale. Zawiera on w swoim składzie babkę jajowatą, babkę płesznik i siemię lniane. Nasionka te pęcznieją w organizmie, na skutek picia płynów i nie są przez niego trawione. Pomagają więc w przesuwaniu się treści kałowej i działają jak swego rodzaju szczoteczka, która wymiata wszystko, co przykleiło się do ścianek jelita i jest zbyt twarde. Błonnik pokarmowy można też znaleźć w produktach żywieniowych, jak płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste oraz owoce i warzywa.

Wiele osób stosuje również inne zioła na oczyszczenie jelit:

 • koper włoski w formie naparu, który można pić w sporych ilościach każdego dnia,
 • mniszek lekarski,
 • skrzyp polny,
 • ostropest plamisty,
 • tatarak,
 • jarzębina,
 • fiołek trójbarwny.

Najczęściej zaleca się mieszanki z tych ziół, które można przygotować samodzielnie. Zioła miesza się w tej samej ilości. Następnie, zaparza się je wrzątku i należy odczekać przynajmniej godzinę. Ilość spożywanych ziół powinna zależeć od zaleceń. Najlepiej skonsultować się z osobą, która zajmuje się ziołolecznictwem profesjonalnie i wie które zioła na oczyszczenie można stosować w jakich ilościach. Niektóre osoby mogą popijać mieszankę codziennie w niewielkich ilościach, a inne powinny uważać. Zioła to bardzo indywidualna sprawa dla każdego organizmu i można sobie nimi poważnie zaszkodzić.

Zaleca się również stosowanie odpowiednich przypraw w swojej diecie. Doskonale pobudzają metabolizm: pieprz cayenne, ostra papryczka chilli, kumin, cynamon, anyż o kardamon. Oczywiście, przyprawy również powinny być stosowane w odpowiednich ilościach, ponieważ zbyt ostre posiłki mogą znacznie podrażniać układ pokarmowy i wywoływać inne problemy.
Dieta powinna być bogata w błonnik oraz produkty wysokoresztkowe, jak warzywa i kasze różnego rodzaju. Warto też jadać owoce ze skórką, która zawiera sporo błonnika. W procesie oczyszczania organizmu, konieczne jest picie sporej ilości wody niegazowanej, poza samymi ziołami.

2 Responses to Jakie zioła na oczyszczenie jelit?

 1. Danuta napisał(a):

  Dobre dzialanie ma takze zyworodka.

 2. Kinga napisał(a):

  Na moje zapchane jelita najlepiej działa duża ilość kefirów oraz maślanek. Najczęściej robię z nich koktajle oczyszczające 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *